Funkcjonalność dźwigów budowlanych

Dźwig to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia placu budowy. Umożliwia przenoszenie materiałów budowlanych lub wznoszenie na znaczne wysokości ciężkich elementów konstrukcyjnych.
żuraw budowlany radoxim

Ponadto dźwig jest wykorzystywany w takich branżach jak:

 - hutnictwo
 - stoczniarstwo
 - produkcja
 W przypadku tych branż dźwigi służą przenoszeniu maszyn produkcyjnych lub towarów o dużej masie w obrębie zakładu produkcyjnego.

Z usług dźwigowych chętnie korzystają również zakłady miejskiej zieleni zajmujące się usuwaniem szkód po wichurach, na przykład naprawą linii wysokiego napięcia. Maszyny mają swoje zastosowanie także w ratownictwie drogowym, gdy niezbędne jest usunięcie skutków kolizji drogowych: uprzątnięcie drogi z pojazdów lub wyciągnięcie ich z rowu. W tym celu najlepiej sprawdzają się niewielkie mobilne dźwigi.

Rodzaje dźwigów

W ofercie firm zajmujących się wynajmem żurawi można znaleźć kilka rodzajów maszyn. Stojąc przed wyborem odpowiedniego sprzętu do pracy w trudnych warunkach, należy zapoznać się z poszczególnymi rodzajami dźwigów i ich specyfikacją. Konieczne jest wzięcie pod uwagę zakresu planowanych prac i wielkości obszaru, na którym zamierzamy podjąć działania. Poza tradycyjnymi modelami maszyn są dostępne:

 - Dźwigi samojezdne - żuraw osadzony jest na nadwoziu samochodu ciężarowego i jest napędzany jednym lub dwoma silnikami. Ten typ dźwigu składa się z wyciągarek oraz wychylnego wysięgnika osadzonego na pomoście obrotowym. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest podnoszenie oraz opuszczanie ciężarów, a także obrotowe przemieszczanie pomostu i regulacja zasięgu.
 - Dźwigi HDS - samobieżne, zamontowane na nadwoziu samochodu ciężarowego, których głównym zadaniem jest załadunek i rozładunek ładunku znajdującego się na przyczepie tego samego samochodu. Ich konstrukcja to obracane ramię podparte ramą dźwigu. Mogą być używane w halach i na zewnątrz budynków.
 - Mobilne żurawie wieżowe -  Na ruchomym podwoziu samochodowym osadzona jest kratownica żurawia wieżowego. Kabina operatora może być osadzona w połowie wysokości wieży lub na jej szczycie, w zależności od potrzeb. Najważniejszą zaletą żurawia wieżowego mobilnego jest krótki czas przygotowania do pracy i możliwość samodzielnego przemieszczania się. Możliwe jest zrealizowanie kilku zleceń jednego dnia. Mobilne żurawie są świetnym wyborem do pracy na niewielkich obszarach.

Wynajem dźwigów Jelenia Góra

Decydując się na wynajem dźwigu, warto sprawdzić ofertę kilku firm proponujących tego rodzaju usługi. Cena za wynajem dźwigu jest dość zróżnicowana - zależy od modelu wybranej maszyny i jej tonażu. Poza tym podstawowym kosztem należy pamiętać o opłaceniu operatora - jego stawka różni się zależnie od doświadczenia i miejsca pracy - cena za jego usługi będzie odpowiednio wyższa w dużych miastach. Godzina wynajmu maszyny i pracy operatora jest warta od 150 do 600 złotych.

Dodatkowo, do kosztów należy doliczyć przetransportowanie dźwigu na wskazane przez inwestora miejsce. Sam przejazd żurawia to spory koszt, bowiem obowiązują stawki od jednego przejechanego kilometra. W przypadku dźwigów z małym udźwigiem, jest to koszt 20- 25 złotych za kilometr. Za transport maszyny charakteryzującej się dużym tonażem zapłacimy od 35 złotych wzwyż.