Rusztowania to niezbędny element wszystkich prac budowlanych na wysokości. Umożliwia pracę nawet kilkadziesiąt metrów ponad podłożem. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego rusztowania jest oczywiście bezpieczeństwo pracownika, który będzie z niego korzystał. Warto zatem zabezpieczyć zdrowie robotnika poprzez wybór rusztowań, które charakteryzują się jakością potwierdzoną przez certyfikaty instytutu mechanizacji budownictwa i górnictwa skalnego. Wszystkie te cechy zapewniają najlepsze rusztowania w Legnicy od Radoxim. Zapraszamy do kontaktu!
Rusztowania – definicja i rodzaje
Rusztowania to tymczasowa konstrukcja, która umożliwia pracę wszędzie tam, gdzie nie może sięgnąć ręka człowieka. Złożone są z pionowych i poziomych słupów, które przedzielone są pomostami utrzymującymi ciężar osób znajdujących się na wysokości. Rusztowania możemy podzielić w zależności od ich konstrukcji, sposobu użytkowania czy materiału. Poniżej przybliżamy każdy ich rodzaj.
Podział rusztowań ze względu na sposób użytkowania:
Rusztowanie jezdne – wykorzystywane są do prac, przy których wysokość konstrukcji nie przekracza 14 metrów. Przy dobieraniu tego typu rusztowań ważne, by wcześniej sprawdzić, na jakim podłożu będziemy pracować. Albowiem ten rodzaj konstrukcji nie spełni oczekiwań na grząskiej czy mokrej powierzchni. Wbudowane kółka sprawiają, że możemy je łatwo transportować w docelowe miejsca. Zastosowanie kółek nie zmniejsza bezpieczeństwa przy korzystaniu z tego rusztowania. Stabilność konstrukcji zapewniają dźwignie hamulcowe i boczne podpory, które są wystarczającym zabezpieczeniem.
Rusztowanie elewacyjne – Montaż i demontaż tego rodzaju rusztowań przeznaczony jest tylko dla osób z odpowiednimi uprawnieniami. Najbardziej popularne wśród tych konstrukcji są rusztowania fasadowe, które mogą być stworzone z kilku różnych elementów tworzących ze sobą spójną całość. Wykorzystywane jest np. na każdym etapie budowy domu. Idealnie sprawdzi przy pracach instalacyjnych, murarskich czy wykończeniowych. Wysokość konstrukcji elewacyjnych najczęściej mieści się w przedziale od 15 do 60 metrów.
Rozróżniamy następujące konstrukcje rusztowań:
Ramowe – cechuje się szybkim i swobodny montażem oraz demontażem. Ma to związek, z tym że składanie takich rusztowań odbywa się bez skręcania śrub, które zazwyczaj pochłania sporą ilość czasu. Ze względu na wagę tych konstrukcji łatwy będzie również ich transport. Sprawdzą się przy różnych rodzajach prac przemysłowych, remontowych, budowlanych czy konserwacyjnych.
Modułowe – przeznaczone do budynków o nietypowych kształtach. Montaż i demontaż w takich rusztowaniach jest również bardzo prosty. Najczęściej wykorzystywane są przy konstrukcjach obiektów przemysłowych. Można je swobodnie rozbudowywać, co zapewnia większy komfort pracy.
Stojakowe – sprawdzają się zarówno się w środku, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Są w stanie utrzymywać spore ciężary, a najczęściej wykorzystywane są przy pracach elewacyjnych do trzydziestu metrów nad podłożem.
Kozłowe – stosuje się je głównie w pomieszczeniach, gdzie nie ma potrzeby wyższej konstrukcji niż 2,5 metra wysokości. Zbudowane są z trwałego pomostu drewnianego i dwóch podpór kozłowych.
Specjalne – konstrukcja stworzona z wielu innych rusztowań, które połączone są w jeden element. Sprawdzają się przy budynkach o niestandardowych kształtach, gdy nie można użyć określonego rodzaju rusztowania.
Wspornikowe – Każdy z elementów tego rusztowania jest znakomicie usztywniony, a więc zapewnia stabilność podłoża i bezpieczeństwo pracowników. Najlepiej sprawdzają się na wysokich budynkach.
Wszystkie wymienione wyżej rusztowania mogą być wykonane z różnych materiałów: drewnianych, stalowych, aluminiowych lub z włókna szklanego.
Jeśli zależy Ci na rusztowaniach najwyższej jakości, a co za tym idzie przygotowanych przez najlepszych specjalistów, to skorzystaj z usług firmy Radoxim. Najlepsze rusztowania w Legnicy, Świebodzinie i innych dolnośląskich oraz lubuskich miastach. Zapraszamy!
Sprawdź też nasze inne wpisy blogowe – Gdzie najlepiej wynajmować dźwigi w Jeleniej Górze, Legnicy, Głogowie i okolicach?