Rusztowania to kluczowy element na każdym placu budowy. Dzięki nim możemy w prosty sposób dostarczyć potrzebny sprzęt na wysokości, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo i swobodę pracowników. W poniższym artykule przybliżymy jak właściwie przygotować przestrzeń pod rusztowanie i o czym powinniśmy pamiętać w trakcie ich montowania.
Rusztowania Legnica – stabilne warunki pracy i montaż
Przy planowaniu rozstawienia rusztowania niezwykle istotne jest, by wziąć pod uwagę podłoże, na którym będzie ono rozkładane. Nośność rusztowania i zagrożenie wskazanego miejsca na wpływ silnego wiatru to kolejne czynniki, które muszą być skrupulatnie analizowane. Od tego zależy, w jaki sposób zostaną zakotwiczone poszczególne konstrukcje, by zapobiec ewentualnym działaniom niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Osoby odpowiadające za montaż rusztowań muszą być po 80-godzinnym szkoleniu, a dodatkowo powinny zdać egzamin Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Takie uprawnienia są obligatoryjne przy każdym rodzaju montowanych rusztowań, a także na wszystkich wysokościach.
Najniższa nośność, którą powinien mieć grunt – wynosi 0,1 MPa. Z kolei nachylenie podłoża, po którym są transportowane konstrukcje przejezdne, nie może przekraczać 1%. Powierzchni nie należy w żaden sposób zasypywać czy przekopywać w celu wyrównania gruntu, bo może to sprawić, że warunki pracy na takim rusztowania będą niebezpieczne.
Kolejnym ważnym elementem są podkłady drewniane, w których umieszczamy podstawki śrubowe. Stawiane są w miejscu, gdzie ma być skonstruowane rusztowanie. Muszą być oczywiście w nienagannym stanie – nie mogą być połamane czy z innego materiału niż drewno.
Rusztowania Głogów – przygotowanie gruntu pod rusztowanie
Wiele zależy od rodzaju gruntu, na jakim ma być położone rusztowanie. Jeśli będzie to chodnik, należy wtedy zwrócić uwagę, czy kostki brukowe są ułożone stabilnie i równo. W przypadku, gdy rusztowanie umiejscowione jest na pochyłym gruncie, nieuniknione jest wyrównanie terenu pod każdą podstawką. Szerokość tarasów, na których muszą być umiejscowione podstawki – powinny mieć 80 centymetrów.
Woda po opadach deszczu zawsze powinna być odprowadzana poza rusztowanie. Dlatego istotne jest również wyprofilowanie gruntu w odpowiedni sposób. W zimie, gdy narażeni jesteśmy na powierzchnie pokryte lodem lub śniegiem, konieczne jest odśnieżenie oraz skucie lodu.
Rusztowania Świebodzin – demontaż
Bezpieczne warunki dotyczą nie tylko gruntu pod rusztowanie czy montażu, ale i również demontażu. W każdym z tych przykładów istnieje ryzyko upadku, a więc trzeba przestrzegać pewnych wytycznych.
Przede wszystkim w celu ochrony pracownika należy ograniczyć ilość osób desygnowanych do czynności demontażowych. Wymagane jest zawsze, aby osoby odpowiedzialne za demontaż wykonywali wszystko zgodnie ze środkami ochrony indywidualnej. A co za tym idzie, powinni korzystać z wszelkich urządzeń i narzędzi, które niwelują zagrożenie wypadkiem czy utratą zdrowia.
W firmie Radoxim oferujemy niezbędny i specjalistyczny sprzęt przeznaczony do budowy czy remontu domu. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i do przeczytania innych wpisów blogowych!