Szalunek - wszystko na ich temat.

Szalunek

Co to jest szalunek?

Szalunek to nic innego jak forma, która podczas budowy zostaje wypełniona betonem. Jest to tymczasowa konstrukcja wykonana z drewnianych płyt o niskiej klasie drewna lub po prostu z desek. Szalunek, bądź inaczej deskowanie wykorzystywany jest przeważnie w czasie tworzenia fundamentów budynku. Stosowany jest także podczas wylewania innych betonowych elementów jak na przykład stropy czy schody. Formy szalunku nie zostają jednak w betonie na zawsze. Zostają one zdjęte w momencie kiedy beton zwiąże i istnieje pewność, że nie ulegnie już jakiejkolwiek deformacji. Szalunki więc, wykorzystywane są po to, aby wylany beton przybierał określone kształty. Szalunki na budowie można oczywiście wykonać samodzielnie, jednak należy pamiętać, że przy doborze odpowiedniego kształtu wylewki betonu można skorzystać z wynajętych szalunków oferowanych przez profesjonalne wypożyczalnie sprzętu budowlanego. 


Jakie są rodzaje szalunków?

Wśród rodzajów szalunków można wyróżnić między innymi szalunki stropowe. Wykorzystywane są one najczęściej podczas tworzenia stropów żelbetowych. Na system takiego szalunku składa się przede wszystkim sklejka lub wodoodporna trójwarstwowa płyta, na którą wylany zostaje beton. Elementy szalunków stropowych można dowolnie regulować oraz dostosowywać na potrzeby budowy. Oprócz uniwersalności dużym plusem tego typu szalunków jest szybki czas montażu. Kolejnym rodzajem są szalunki do wykopów. Typ tego deskowania ma nieco odmienną funkcję do wyżej wymienionego szalunku stropowego. Zadaniem szalunków do wykopu jest zabezpieczenie terenu miejsca wykopu budowlanego przed osypywaniem. Montaż tego typu szalunków wymagany jest przez przepisy prawne. Szalunki te mają różną długość, grubość i wagę. Parametry dobierane są ze względu na parcie gruntu oraz głębokość wykopu.


Kiedy najlepiej kupić szalunki?

Jeśli po przekalkulowaniu kosztów, okaże się, iż zakup szalunków będzie opłacalną inwestycją, ponieważ np. będą one używane przez cały sezon prac budowlanych warto zasięgnąć rady sprzedawcy bądź producenta i wybrać uniwersalny model szalunków, który będzie miał wiele zastosowań.  Radomix jest firmą, która oferuje możliwość zakupienia profesjonalnych  szalunków przedsiębiorstwom budowlanym i inwestorom indywidualnym. Znajdziesz nas w Głogowie (Dolny Śląsk).


Kiedy najlepiej wynająć szalunki?

Wynajem szalunków dedykowany jest przede wszystkim firmom, które rzadko podejmują się szalowania budynków i nie dysponują  miejscem na magazynowanie tego typu sprzętu. Warto zwrócić uwagę, że podczas wynajmu szalunków firmy oferują całe zaplecze niezbędne do montażu szalunków. Właśnie takie zestawy, zaspokajające kompleksowo