Szalunki Jelenia Góra - rodzaje szalunków

na budowie szalunki jelenia góra

Szalunek jest formą, którą podczas budowy wypełnia się betonem, konstrukcja jest jednak tylko tymczasowa. Gdy beton zastygnie lub jak to się fachowo mówi zwiąże się lub stężeje, szalunek jest zdejmowany. Stanowi to więc prosty argument, że lepiej go wypożyczyć niż kupić. Zazwyczaj wykonany jest płyt drewniany lub zwykłych desek. Stosuje się go podczas tworzenia  fundamentów budynku czy wylewania stropów lub schodów. Przedstawię teraz kilka najczęściej używanych typów szalunków.

Szalunki stropowe

Należą do nich m. in. szalunki rusztowe, w których poszczególne moduły podnosi się z poziomu podłoża za pomocą przeznaczonych do tego celu widełek montażowych. Następnie należy przyczepić do rusztu podpory i ustawić je pionowo, a na ruszcie ułożyć płytę szalunkową, po której można swobodnie chodzić.

Szalunki słupowe

Szalunki  używane są  przy pracach budowlanych do szalowania powierzchni słupów. Umożliwiają one formowanie słupów kwadratowych i prostokątnych. Szalunki tego rodzaju znacznie przyspieszają budowę obiektów miejskich, przemysłowych i rekreacyjnych. Montaż szalunku słupowego jest szybki i prosty. Jest też praktyczny i bezpieczny. Powstałe w wyniku parcia mieszanki betonowej obciążenie przenoszone jest na szalunek. Jego zastosowanie jest ekonomicznym i popularnym rozwiązaniem, ponieważ użycie lekkich form do szalowania słupów znacznie przyspiesza proces budowy. Dla poprawności i bezpieczeństwa specjaliści zalecają używanie oddzielnych zestawów szalunków do słupów i ścian. 

Szalunek ścienne (system dźwigarowy i ramowy)

Tego typu szalunki przeznaczone są do prowadzenia betonowych prac budowlanych, związanych ze wznoszeniem rusztowań ścian podczas stawiania budynków. Dla bezpieczeństwa i komfortu pracy sprzęt musi być dobrze wymierzony i ustawiony w odpowiedniej odległości od ścian. Gęste użebrowane ramy tego rodzaju szalunków uniemożliwiają odkształcanie się sklejki na skutek parcia betonu. 

- Dźwigarowy zalecany jest  przy wszelkiego rodzaju krzywiznach. Daje możliwość  regulacji i wytrzymuje większe obciążenia. Firma wynajmująca może pomóc je ustawić zgodnie z projektem.
- Ramowy system szalunków jest łatwiejszy w obsłudze. Najlepiej sprawdza się przy dużych, płaskich powierzchniach.

Szalunki do wykopów

Służą one nie tylko do betonowania, ale przede wszystkim do zabezpieczania wszelkich wykopów. Chronią przed naruszeniem terenu prac przez np.: osunięcia czy tąpnięcia w trakcie liniowych prac ziemnych. Używa się ich m.in. podczas budowy instalacji wodnych, kanalizacyjnych czy gazowych. Nadają się do stosowania przy wszystkich rodzajach gruntu. Sprawdzają się też przy usuwaniu awarii instalacji podziemnych, montażu zbiorników podziemnych czy obsłudze przyłączy do budynków.

Szalunki fundamentowe 

Są to rozwiązania dedykowane do szalunków ław i stóp fundamentowych często wyposażonych już w podstawowe uzbrojenie pozwalające na szybki i prosty montaż. Szalunek gruntowy pod ławy fundamentowe jest najczęściej używany do budowy domów jednorodzinnych. Deskowanie tego typu stanowią odpowiednio ukształtowane skarpy wąskoprzestrzennego wykopu. Ważną zasadą jest to, że szalunek bezpośrednio w gruncie można wykonać tylko w przypadku, gdy pod budynkiem znajduje się odpowiedni rodzaj gruntu.